A kerti munkák veszélyei II. - Permetezés
Akinek van kiskertje, szívesen tölti az időt a szabadban egy kis kertészkedéssel, barkácsolással, mely nemcsak hasznos elfoglaltság, hanem a kreativitást, életkedvet is növeli, valamint a testedzésnek is igen kiváló formája. A ház körüli, illetve kerti munkáknak azonban vannak veszélyei is!
Hazánkban több, mint 300 féle növényvédő - gombaölő, rovarölő, talajfertőtlenítő - vegyszer, permetszer, illetve rágcsálók irtására alkalmas csalétek, méreg van forgalomban, melyek nagy része az emberre nézve mérgező összetevőket is tartalmaz!
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minden esetben a megelőzés a legfontosabb! Az egyes tevékenységek végzése során be kell tartani a biztonsági óvintézkedéseket! Ha olyan munkát végzünk, ami szilánkok képződésével járhat, vegyünk föl védőszemüveget! A védőkesztyű és az egyes tevékenységeknek megfelelő védőruházat viselése is sok kellemetlenségtől, illetve sérüléstől óvhat meg bennünket!
A méreg erősségétől függő (a gombaölő szerek nagy része a gyengébb, a rovarölőszerek többsége az erősebb mérgek közé tartozik) balesetvédelmi előírásokat, továbbá az élelmezés-egészségügyi- és munkaegészségügyi várakozási időket feltétlenül be kell tartani!
Bizonyos szerek alkalmazásakor a megfelelő, zárt védőruházat, légzésvédő, arcvédő maszk, védőkalap, védőszemüveg és védő lábbeli (vastagtalpú, zárt, magas szárú cipő, csizma) viselése is ajánlatos, azonban még a kevésbé mérgező vegyszereknél is alapvető követelmény a kézvédelem! Erre a legalkalmasabb a kimondottan kertészkedéshez kialakított, vászonból vagy bőrből készült kesztyű használata.
Permetezéshez természetesen a hosszú ujjú, vastagabb anyagú ing, póló, illetve nadrág viselése is szükséges, hiszen egy enyhe szellő is testünkre juttathatja a permetet!
Azt pedig nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy szeles időben ne permetezzünk, mert olyankor könnyebben belélegezhetjük a káros gázokat, gőzöket, és a permetezés hatékonysága sem lesz megfelelő, hiszen a szer nem oda jut, ahová kellene.
Permetszerek hatásai
Mérgezés esetén a legáltalánosabb, legelső jel a fejfájás, hányinger, hányás, hasmenés, verejtékezés lehet.
Dikumarol-t tartalmazó mérgeknél véres lesz a széklet és vizelet, dinitrofenol tartalmúaknál - melyek gyorsan felszívódnak a testfelszínről is - nő az illető hőmérséklete, légzés- és pulzusszáma, fülei, ajkai elkékülnek, nyugtalanná, tudata zavarttá válik, nehézlégzés, szívritmuszavar léphet föl.
A ditiokarbamátot tartalmazó gombaölő-szerek a szem nyálkahártyáját és a légutakat irritálják elsősorban, heves köhögési rohamot, öklendezést, könnyezést, a bőr viszketését válthatják ki.
A klórtartalmú rovarölő szerek (mint például a DDT) az idegrendszert izgatják, görcsöket, izomrángást hoznak létre, valamint károsíthatják a vesét, májat és szívet is (ezek a tünetek főleg a méreg lenyelését követően alakulnak ki).
Az alkilfoszfátot tartalmazó növényvédő szerek a legelterjedtebben alkalmazott permetszerek napjainkban, melyek a bőrről, kötőhártyáról is jól felszívódnak, és körülbelül fél óra múlva jelentkeznek a tünetek: a pupillák szűkülnek, hányinger, hányás, fejfájás, nyálfolyás, hasfájás, vérnyomásesés, szédülés, nehézlégzés, izomgyengeség, izomgörcsök lépnek fel.
Ha enyhe könnyezésen kívül más tünetet nem tapasztalunk, természetesen nem kell azonnal orvoshoz fordulni. De ha a fent felsorolt súlyosabb tünetek valamelyikét, vagy azok közül többet is tapasztalunk, azonnal hagyjuk abba a munkát és hívjuk a mentőket!
Amit a segítség megérkezéséig tehetünk
Várjuk ki a végét!
A legtöbb rovarirtó szer használati utasításán fel van tüntetve az úgynevezett munkaegészségügyi várakozási idő, mely azt jelenti, hogy a szer használatát követően bizonyos ideig egészségügyi okokból nem lehet a kertben munkát végezni. Ezt mindenképpen figyelembe kell venni az egészségkárosodás megelőzése érdekében! Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő annyit jelent, hogy az adott vegyszerrel kezelt gyümölcsöt, zöldséget a megadott perióduson belül nem szabad elfogyasztani, még alapos mosást követően sem! Ki kell várni, be kell tartani ezeket az időintervallumokat!
Próbáljuk nyugalmunkat megőrizni! A kapkodás csak további bajok forrása lehet!
Az alapvető elsősegély-utasítások legtöbbször rajta vannak a flakon címkéjén. Nagyon fontos, hogy az a családtag, ismerős, aki a sérülten segít, önmagát feltétlenül védje a mérgezéstől (viseljen maszkot, kesztyűt, zárt ruhát)!
Ha lehet, a beteget el kell távolítani a méreg közeléből, szennyezett ruháit le kell venni, és ha mód van rá, testét szappanos vízzel le kell mosni, hogy ne kerülhessen több méreg a bőrön keresztül a szervezetbe.
A beteget ne hánytassuk, mert az esetleges görcsrohamok során könnyen félrenyelhet! Tilos az érintettel tejet, alkoholt, ricinus-olajat itatni, mert ezek az anyagok bizonyos mérgek - például az alkilfoszfátok, klórtartalmú szerek - felszívódását és toxicitását meggyorsítják!
A szemet bő folyó vízzel ki kell öblíteni, ha oda is bejutott a vegyszer! Bizonyos súlyos esetekben az is sokat segíthet, ha az orvosnak vagy a mentőknek telefonon keresztül beolvassuk a méreg fő összetevőit, és a mentő vagy a körzeti-orvos kiérkezéséig a kapott utasításokat követjük!
Természetesen mindenki tisztában van azzal, hogy ezeket a vegyszereket nem szabad lenyelni, nagy mennyiségben belélegezni! Feltétlenül oda kell figyelnünk azonban a következőkre is:
A gyermekek semmiképpen se férhessenek hozzá a mérgekhez, azokat gondosan zárjuk el előlük!
Mindenképpen az élelmiszerektől távol, külön polcon, szekrényben tartsuk a mérgeket, vegyszereket!
A kiürült csomagolóanyagot, flakont ne használjuk más célokra, hanem dobjuk ki a hulladékgyűjtőbe!
A vegyszerek használata közben tilos enni, inni, dohányozni! Ha végeztünk a munkával, alaposan mossunk kezet, mielőtt bármi máshoz kezdenénk!
(Dr. Soltész Annamária)
http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&cim=A-kerti-munkak-veszelyei-II.---Permetezes&type=48&menu=betegseg&news_id=1827
Kommentáld!