A bőr a legnagyobb szervünk és rendkívül fontos funkciókat lát el: a szervezet külső védőburkát alkotja, ezenkívül az érzékelés és a kiválasztás egyik szerve. A párolgás és az izzadás segítségével szabályozza a test hőmérsékletét, segít megszabadulni a toxikus anyagoktól és fenntartani a szervezet belső egyensúlyát, ezért nagyon fontos, hogy jó állapotban legyen. A bőr sejtjeinek gyors újratermelődéséhez elengedhetetlenül szükséges a sejtek megfelelő táplálása, a kapillárisokban is élénk vérkeringés, valamint a jó idegi funkciók; a helytelen életmód viszont - a stressz, a dohányzás, a túlzásba vitt napozás, az erős ibolyántúli sugárzás káros hatásai stb. - a bőr korai öregedéséhez vezethet. Bőrünk közvetítő szerepet tölt be a külső és a belső környezet között és jelzi a belső szervek állapotát: ha közelről megnézzük egy ember bőrét, nyelvének felületét, szemeinek és szájának nyálkahártyáját és hajának minőségét, azonnal képet kapunk egészségi állapotáról, vitalitásáról és belső egyensúlyáról. A kínai gyógyászat szerint egy ember bőrének a színe és a szem környéki bőr színárnyalata megmutatja az öt alapelem, és az elemeknek megfelelő szervek belső egyensúlyát, vagy éppen egyensúlyhiányát:
A bőr és a szem környéki szövetek állapota sok más dolgot is elárul. Például a fáradtság jelei, a sötét karikák a szem alatt a stresszes életmódra, az alváshiányra utalhatnak; ugyanezeket a jeleket a kínai gyógyítók a mellékvese gyenge energiai állapotaként diagnosztizálnák. A vízháztartás és a vese egyensúlyhiányát az ödémás szem, az allergiát az enyhén puffadt, sötét karikák jelzik. Mivel a bőr a kiválasztás szerve is, általános állapota gyakran utal a tüdő, a vastagbél, a máj és a vesék működésének problémáira. A kínai gyógyászatban a bőrbetegségeket sokszor kezelik oly módon, hogy megerősítik a többi kiválasztó szerv funkcióit.
A bőr egészségének megtartása érdekében a legfontosabb, hogy elegendő folyadékot vegyünk magunkhoz, naponta legalább 2-2,5 liternyi, jó minőségű ivóvizet. A napi folyadékszükséglet nagymértékben függ az életviteltől is: zsírban gazdag étrend mellett, aktív, sportos életmód esetén, meleg, száraz időben, nyáron és székrekedéses vagy lázas betegségek idején például többet kell inni, mint a sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmazó étrend mellett, nyugalmas életmódot folytatva, hűvös, nedves időben, télen vagy normális bélműködésnél. A legjobb ital az ivóvíz, valamint a gyógynövényekből készített teák, a gyümölcslevek és az ásványvizek, ugyanakkor kerülnünk kell a koffeintartalmú vagy cukros italokat és a szénsavas üdítőket. A dohányzás azon kívül, hogy számos klinikai tünetet okoz, rendkívül károsan hat a bőrre is, mivel felgyorsítja a bőr szöveteinek korai öregedését, és olyan toxikus anyagokat juttat be a szervezetbe, mint a szén-monoxid és a kadmium. Az ibolyántúli sugarak is károsítják a bőrt, különösen most, amikor egyre nagyobb az ózonlyuk, így a túlzásba vitt napozás is a bőr kiszáradásához és korai öregedéséhez vezethet. A szépségápolás során részben pótolhatjuk a bőr nedvességtartalmát, de a hidratáló krémek közül is inkább a természetes alapanyagokból készült termékeket válasszuk, például az aloe verát vagy más gyógynövényeket, mézet tartalmazó vízpótló készítményeket. A szaunázás és a maszszázs is segíthet megtisztítani, méregteleníteni és táplálni a rossz állapotban lévő bőrszövetet.
A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel mellett a másik fontos tényező, hogy milyen ételeket és táplálékkiegészítőket fogyasztunk: a nagy tápanyagértékű, magas víztartalmú, rostokban gazdag étrend segít megőrizni bőrünk és az egész szervezetünk egészségét. Ajánlatos reggel nyers gyümölcsöket enni, délben zöldségfélékből készített salátát vagy magas fehérje- és keményítőtartalmú párolt zöldségeket, de fontosak a zsírsavakat tartalmazó növényi olajak, magvak is, például a hidegen sajtolt olíva-, len- vagy szezámolaj. Koleszterintartalmú élelmiszereket is fogyaszthatunk kis mennyiségben: tojást, csirkehúst, halat vagy pulykát.
A táplálékkiegészítők közül a legfontosabbak a zsírban oldódó vitaminok - pl. az A-vitamin és a béta-karotin -, a vízben oldódó vitaminok - pl. a B-és C-vitamin -, valamint az antioxidánsok - a C- és E-vitamin, a szelén stb. -, ezenkívül ásványi anyagokra - kalcium, magnézium, cink stb. - is szükség van a bőr egészségének megtartásához.
A legismertebb bőrproblémák közé sorolhatjuk a bőr nagyfokú szárazságát, a korpát, az aknét, a pattanásokat, a kontakt dermatitisz különböző fajtáit és a psoriasist. A száraz bőr (xeroderma) az egyik leggyakrabban előforduló bőrbléma, aminek számos oka lehet: nem megfelelő táplálkozás, kevés folyadékfogyasztás, kémiai hatások (szappan, nem természetes krémek), túlzott napozás, gyenge pajzsmirigyműködés, hormonális változások stb. Mivel a tartós bőrszárazság fájdalmas repedésekhez, hámsérülésekhez vezethet, törekedni kell a bőr egyensúlyának helyreállítására nagyobb folyadékbevitellel, olajok belső és külső alkalmazásával és táplálékkiegészítő vitaminok és ásványi anyagok (A-vitamin, béta-karotin, B-vitaminok, cink) fogyasztásával. A korpás fejbőr is a bőr szárazságának egyik megnyilvánulási formája, amelyen az étrend megváltoztatásával (kevesebb zsíros hús, több növényi zsírsav), vitaminokkal és szelénszulfidos samponok (Selsun) használatával lehet segíteni. A kamaszkor egyik legnagyobb problémája az aknés, pattanásos arcbőr, ennek kiváltó oka elsősorban a hormonális változások, valamint a különböző baktériumok, a stressz és a nem megfelelő étrend miatt megnövekedett zsírsavtermelés lehet. A kellemetlen tüneteken itt is segíthet, ha a zsírban sütött húsok és egyéb zsíros ételek helyett zöldséget, gyümölcsöt és sok folyadékot fogyaszt az iskola miatt amúgy is állandóan stresszben lévő gyerek. A rovarcsípések és az allergiát okozó növényekkel, fémekkel és vegyi anyagokkal való érintkezés következtében kialakuló bőrtünetek legjobb kezelése a helyi borogatás vagy a felület bekenése gyógynövényes krémekkel. A psoriasis már komplexebb probléma, amelynél főként a térden és a könyökön jelennek meg a repedések, hámlások vagy bőrhiányos felületek, de a test bármelyik területét érintheti. A betegség etiológiája valójában még nem ismert, mindenesetre a stresszes életmód egyértelműen fokozza az érintett helyeken a bőrsejtosztódást, ami a psoriasis legjellemzőbb tünete.
Ha a bőr egészségének megtartásáról vagy bármely bőrbetegség gyógyításáról beszélünk, hangsúlyoznunk kell, hogy az a leghasznosabb, ha a beteg sok gyógynövényt alkalmaz belsőleg is és külsőleg is: például a nadálytő (Symphytum officinale) leveléből és gyökeréből, zsurlóból (Equisetum), édesgyökérből (Glycyrrhiza glabra), petrezselyemből, cayenne-borsból, fokhagymából, pitypangból (Taraxacum officinale), bojtorjángyökérből (Arcitium), lóromból (Rumex), echinaceából, tengeri hínárból, körömvirágból (Calendula) stb. készült cseppeket, borogatásokat, oldatokat, kenőcsöket és krémeket. S mindezek mellett természetesen megváltoztatja étrendjét és megnöveli folyadékbevitelét, valamint a kiegészítőként szedett vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok, növényi fehérjék és növényi zsírsavak fogyasztását.
Elson M. Haas, M. D.: Skin Enhancement.
http://www.healthy.net/hwlibrarybooks/haas/perform/skinenha.htm
Manek Márta
Kommentáld!