Bár a szüretnek lassan vége, a különböző tájegységek ízletes, zamatos szőlőfajtáiból még jókora a választék a piacokon. Egy egynapos szőlőkúrával könnyedén felfrissíthetjük és formába hozhatjuk magunkat, de a bogyós gyümölcs feldolgozott formái is csodákat tehetnek szervezetünkkel.
A szőlő nemcsak a legfinomabb, de a leghasznosabb, legegészségesebb őszi gyümölcs is egyben; minden szemje szépséggel és egészséggel tölti fel szervezetünket.
Erősíti az immunrendszert, méregtelenít, számos vitaminja ragyogó arcbőrt, szénhidráttartalma pedig a mindennapi elfoglaltságokhoz szükséges energiát biztosít. Fogyasztása egyformán ajánlatos mindenkinek, de különösen fontos szerepe lehet a gyerekek és idősek egészségének megőrzésében: magas A és C-vitamin tartalma megóv a betegségektől, B1-, B2 vitaminjai felüdítik a fáradt idegeket, a benne található létfontosságú nyomelemek - kálium, kalcium, jód, magnézium, vas, foszfor - pedig a megfelelő ásványi anyag bevitelről gondoskodnak.
A benne lévő összetevők sokaságának köszönhetően az őszi gyümölcs elsősorban a bőrre, a vesére, a májra és az anyagcserére van jótékony hatással, de a könnyen felszívódó természetes szőlőcukor a szívnek is valóságos gyógyszere, emellett különösen ajánlott vérszegényeknek, lábadozóknak, valamint gyulladásos betegségekben szenvedőknek.
A népi gyógyászatban évszázadok óta ismerik és kihasználják a szőlő méregtelenítő hatását is. Magas ballasztanyag-tartalmának köszönhetően javítja az emésztést, de akár még le is fogyhatunk, ha beiktatunk időnként egy-két szőlőnapot. Egy egynapos szőlőkúra alatt a diéta előtt fáradtságról, rosszkedvről panaszkodók látványos változáson mehetnek keresztül: bőrük megfiatalodik, visszanyerik életerejüket és -kedvüket, az emésztési gondok megszűnnek, a stressz okozta panaszok enyhülnek.
A diéta nemcsak egy, de akár több napos, esetenként egy hetes is lehet. A lényeg, hogy ez idő alatt csak szõlőt fogyaszthatunk, de abból akár napi 3 kilót is. A végeredmény a megtisztulás, felfrissülés mellett akár napi fél kiló mínusz is lehet, egy egyhetes kúránál összességében több mint 3 kiló. Annak ellenére, hogy a gyümölcs igen édes, 100 grammjának energiatartalma mindössze 73 kalória, a benne lévő szőlőcukor pedig nemcsak energiát ad, de szabályozza a vércukorszintet, ezzel gátat vet az édesség utáni vágyakozásnak is.
A kúra során a szőlő kiválasztásánál érdemes arra figyelni, hogy - ha lehet - bio, vagyis nem permetezett gyümölcsöt vegyünk, hiszen a benne lévő vegyszerek miatt a kívánt megtisztulás helyett éppen mérgeznénk szervezetünket. Ha a gyümölcs eredete bizonytalan (pl. piacon, szupermarketben) legalább mossuk meg alaposan a fogyasztás előtt.
A számtalan szőlőfajtából érdemes a saszlát vagy a muskotályos fajtákat választani, mert ezeknek finom, vékony a héja, és a cukor-sav tartalma is éppen ideális. Ha fekete vagy kék szõlõk veszünk, a magját bátran szét is rághatjuk, mivel abban sok fiatalító hatású antioxidáns található.
A szőlőkúra áldásos hatásáról már egy nap után meggyőződhet bárki, egyedül a cukorbetegségben szenvedőknek kell lemondaniuk az effajta méregtelenítésről, bőrük megszépítéséhez, felfrissítéséhez - külsőleg - azonban ők is bátran felhasználhatják a gyümölcsöt.
Ha egy fürt szőlő kipréselt levével, illetve szétnyomkodott szemeivel bedörzsölik arcbőrüket, a benne lévő gyümölcssavak összehúzzák a durva pórusokat, eltüntetik a szarupikkelyeket, kisimítják a bőrt. Tíz perc hatóidő után könnyen lemosható, az arcbőr pedig szinte újjászületik. Az eljárás természetesen a dekoltázsra és a nyakra is használható. Ha a szétnyomkodott szőlőszemeket zabpehellyel keverjük össze, kiváló bőrtisztítót nyerünk. A masszát körkörös mozdulatokkal vigyük fel az arcra és a dekoltázsra, jól dörzsöljük át a bőrt, majd 5-10 perc után öblítsük le alaposan langyos vízzel.
A szőlőnek természetesen nemcsak maga a gyümölcse, de különböző feldolgozott formái is jótékonyan hatnak az egészségre. Frissen préselt leve: a must például köztudottan jó természetes hashajtó, emellett jó hatással van az epe és a vesék működésére is. A szőlőlevél éppen ellenkezőleg: hasmenés megszüntetésére ajánlják. A mazsola koncentrált energiaforrás, magas vas- és B-vitamin-tartalma javítja az emlékezőképességet, a koncentrációt. A népi gyógyászat a szőlő fiatal hajtásának kivonatát bőrproblémákra, szemgyulladásra használja, a kínai medicina pedig a növény gyökeréből készít hányinger-csillapító szereket. Napjaink újonnan felfedezett gyógyírja a szőlőmagolaj-kivonat, amely koleszterinszint-csökkentő és érvédő hatású, jelentős E-vitamin-tartalma miatt pedig az izmok megfelelő működésében, valamint a szívbetegségek és a rák megelőzésében is fontos szerepet játszik.
>
A szőlő legkedveltebb feldolgozott formájának, a bornak áldásos hatását már az ókorban ismerték, a huszadik században pedig több évtizedes, sokirányú és alapos kutatás után az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is állást foglalt amellett, hogy a nedű magas élvezeti értéke mellett hatásos gyógyszer is. Napi egy pohárka vörösbor jótékonyan hat a szívre és a vérkeringésre; javítja az étvágyat, segít megelőzni a gyulladások kialakulását, lábadozó betegnek számára megkönnyíti a felépülést.
A bor jótékony hatásának megerősítésében szerepet játszott az ún. francia paradoxon jelenségének megfigyelése is: a tudósok évtizedek óta próbáltak magyarázatot találni arra, hogy bár Franciaországban rengeteg telített zsírsavakban és koleszterinben gazdag húsfélét esznek és a dohányosok száma is a legmagasabb egész Európában, a szív- és érrendszeri megbetegedések igen ritka haláloknak számítanak. Az egyetlen helytálló magyarázatot a vörösborfogyasztás adta, mivel a franciák évente fejenként 100 liter bort isznak, azon belül is java részt a már említett hatásokkal bíró vörösbort.
http://www.sulinet.hu/tart/fcikk/Kiea/0/17048/2
Kommentáld!